Aktualności i komunikaty

Aktualności i komunikaty

Komunikat dla oferentów składających oferty do postępowań konkursowych w rodzaju świadczenia pielęgnacyje i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej oraz w rodzaju opieka paliatywna i hospicyjna na okres od 1 stycznia 2023 roku do 31 grudnia 2027 roku

05.10.2022

Komunikat dla oferentów składających oferty do postępowań konkursowych w rodzaju świadczenia pielęgnacyje i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej oraz w rodzaju opieka paliatywna i hospicyjna na okres od 1 stycznia 2023 roku do 31 grudnia 2027 roku

OGÓLNE WYTYCZNE

FORMULARZ OFERTOWY – rozumie się przez to pisemną, zunifikowaną część oferty zawierającą ofertę rzeczową i cenową wraz z opisem proponowanego potencjału wykonawczego oferenta i odpowiedziami na pytania ankietowe (wydruk z aplikacji NFZ-KO złożony z VIII części: Dane identyfikacyjne Oferenta, Wykaz podwykonawców, Wykaz miejsc udzielania świadczeń, Wykaz personelu, Wykaz zasobów, Szczegóły oferty, Podsumowanie, Ankiety).

OFERTA – rozumie się przez to ofertę w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego złożoną przez oferenta, zgodnie z przedmiotem postępowania określonym w ogłoszeniu o postępowaniu; oferta składa się z formularza ofertowego (patrz wyżej) wraz z danymi o charakterze informacyjnym dotyczącymi oferenta oraz innych dokumentów wymaganych od oferenta w danym postępowaniu (wszystkie składane oświadczenia, wyjaśnienia i dodatkowe dokumenty).

INFORMACJE PODSTAWOWE:

  1. Należy zapoznać się z aktami prawnymi wymienionymi w ogłoszeniu o postępowaniu, pamiętając o wszystkich zmianach wskazanych przepisów.
  1. Należy pamiętać, że dane przedstawione w Ofercie powinny być zgodne ze stanem faktycznym oraz wymaganiami określonymi w aktach prawnych.
  1. Należy zwrócić uwagę na techniczną możliwość odczytu treści nośnika elektronicznego przesłanego przez Oferenta jak i jego zgodność (płyta CD) z wersją papierową, ponieważ najczęściej popełniane przez Oferentów błędy to: oferta w wersji elektronicznej zapisana w niepoprawnym formacie, brak zapisanego pliku na nośniku elektronicznym, brak nośnika elektronicznego lub niewłaściwie opisany nośnik elektroniczny.

Płyta CD powinna zostać opisana w następujący sposób i zawierać: słowo „OFERTA”, rodzaj świadczeń: (pełna nazwa), zakres świadczeń (pełna nazwa), nr postępowania, oznaczenie oferenta (pełna nazwa oraz adres).

  1. W części dotyczącej zasobów należy wybrać ze Słownika wszystkie nazwy sprzętu wymienione w rozporządzeniu w sprawie świadczeń gwarantowanych, pamiętając o wskazaniu wymaganych cech dodatkowych sprzętu. Jeżeli w rozporządzeniu jest wskazana nazwa sprzętu w liczbie mnogiej, np. „glukometry”, „aparaty do pomiaru ciśnienia  tętniczego krwi”, „kule”, „laski”, „balkoniki”, „chodziki”, „wózki inwalidzkie”, „pompy infuzyjne”, „stetoskopy”, „ssaki”, bez określenia ilości to wymagane jest wskazanie w Ofercie minimum dwóch sztuk danego zasobu.
  1. Należy pamiętać aby udzielone odpowiedzi na pytania w ankiecie były zgodne ze stanem faktycznym.

W przypadku pytań dotyczących posiadanego sprzętu i personelu należy pamiętać aby odpowiedzi znajdowały odzwierciedlenie w formularzu ofertowym (np. w sytuacjach gdy  dla kryterium dodatkowo ocenianego wymagane jest posiadanie określonego lekarza specjalisty – lekarz ten powinien był wskazany w Ofercie lub np. jeżeli 40% ogółu czasu pracy wszystkich pielęgniarek mają stanowić pielęgniarki ze wskazanym doświadczeniem – doświadczenie powinno być wskazane w Ofercie).

  1. Ofertę przesłaną drogą pocztową uważa się za złożoną w terminie, jeżeli data jej nadania nie jest późniejsza niż termin składania ofert określony w ogłoszeniu oraz wpłynie ona na adres miejsca składania ofert wskazanego w ogłoszeniu o postępowaniu nie później niż na jeden dzień przed terminem otwarcia ofert.
  1. Możliwość uzupełnienia złożonej Oferty istnieje wyłącznie pod warunkiem, że Oddział Funduszu otrzyma pisemne powiadomienie o uzupełnieniu oferty przed upływem terminu składania ofert. Powiadomienie winno być oznaczone w taki sam sposób jak oferta oraz zawierać dodatkowo wskazanie „UZUPEŁNIENIE OFERTY”.
  1. Możliwość wycofania złożonej Oferty (przed upływem terminu składania ofert), istnieje wyłącznie pod warunkiem , że Oddział Funduszu otrzyma pisemne oświadczenie o wycofaniu oferty. W przypadku wycofania złożonej oferty, przed upływem terminu składania ofert, można złożyć nową ofertę (jeżeli nie upłynął jeszcze czas na ich składanie określony w ogłoszeniu).
  1. Po upływie terminu składania Ofert, oferent jest związany z Ofertą do czasu rozstrzygnięcia postępowania.

WAŻNE: Oferent, który deklaruje spełnianie warunku podlegającego ocenie, jest obowiązany go spełniać w okresie związania Ofertą (na dzień złożenia Oferty) oraz przez cały okres realizacji umowy.

PRZED SPAKOWANIEM I WYSŁANIEM OFERTY NALEŻY SPRAWDZIĆ:

  1. Czy Oferta (każda strona) została podpisana przez osoby uprawnione do reprezentowania oferenta.

WAŻNE: Ofertę stanowi nie tylko formularz ofertowy wydrukowany z udostępnionego programu do ofertowania, ale również wszystkie dołączone dokumenty (wymagane załączniki, dokumenty potwierdzające kwalifikacje personelu). Każda strona powinna zostać podpisana.

Kopie dokumentów powinny zostać opatrzone formułą „za zgodność z oryginałem”.

  1. Czy kolejne strony oferty zostały opatrzone kolejnym numerem.

WAŻNE: Ofertę stanowi nie tylko formularz ofertowy wydrukowany z udostępnionego programu do ofertowania, ale również wszystkie dołączone dokumenty. Należy zachować ciągłość numerowania stron w Ofercie (pierwszy dokument „dodatkowy” po ponumerowaniu formularza ofertowego winien mieć kolejny numer, np. jeżeli formularz ofertowy kończy się np. na stronie 40, to numeracja dołączonych dokumentów powinna rozpoczynać się od numeru 41).

  1. Czy poprawnie została wpisana oferta cenowa.
  2. Czy Oferta zawiera załączniki wymienione w Zarządzeniu Nr 18/2017/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, tj.:
  1. Oświadczenie oferenta o wpisach do rejestrów, ewidencji i posiadanych koncesjach – załącznik nr 2.

WAŻNE: Należy wypełnić załącznik w częściach dotyczących prowadzonej działalności odpowiednio dla podmiotów leczniczych lub praktyk zawodowych oraz wpisów w KRS lub CEiDG.

Należy również pamiętać, że kryterium wpisu do rejestru Wojewody jest spełnione, jeżeli wpis jest ujawniony w księdze rejestrowej Oferenta. Oferta winna być złożona na miejsce udzielania świadczeń zgodne z rejestrem (należy zwrócić uwagę na poszczególne części kodów resortowych).

  1. Kopię umowy spółki cywilnej lub wyciąg z tej umowy zawierający postanowienia o zasadach reprezentacji spółki.

DOTYCZY: Oferentów wykonujących działalność leczniczą w formie spółki cywilnej.

  1. Kopię polisy lub innego dokumentu potwierdzającego zawarcie przez oferenta umowy ubezpieczenia  odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z udzielaniem świadczeń w zakresie przedmiotu postępowania na okres obowiązywania umowy.

WAŻNE: Dokument powinien obowiązywać przez cały okres obowiązywania umowy, tj. przez okres 5 lat. Można złożyć także umowę przedwstępną lub inny dokument, w tym także oświadczenie stwierdzające, że umowa ubezpieczenia zostanie zawarta na okres obowiązywania umowy.

  1. Kopie umów zawartych z podwykonawcami wykazanymi w części II formularza ofertowego. Kopie umów powinny zawierać zastrzeżenie o prawie Funduszu do przeprowadzenia kontroli na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
  • Wykaz podwykonawców powinien zawierać tylko takich podwykonawców, którzy współpracują przy realizacji danego zakresu świadczeń. Daty obowiązywania dołączonych umów oraz zakres na jaki zostały zawarte winny być zgodne z danymi w formularzu ofertowym.
  • Wykaz podwykonawców w formularzu ofertowym powinien obejmować wszystkie umowy współpracy. Jeżeli jakaś umowa się w nim nie znajdzie, należy dołączyć odrębny wykaz podwykonawców z uwzględnieniem dat obowiązywania umowy i zakresu na jaki została zawarta.
  1. Oświadczenie o samodzielnej realizacji umowy;

DOTYCZY: Oferentów, którzy nie wykażą w części II formularza ofertowego żadnych podwykonawców i będą realizować umowę bez udziału podwykonawców.

  1. Oświadczenie Oferenta zgodne ze wzorem określonym w załączniku nr 3.
  1. Wzór podpisu i parafy osoby podpisującej formularz ofertowy i ofertę – załącznik nr 6.
  1. Wniosek w sprawie rachunku bankowego– załącznik nr 7.
  1. Pełnomocnictwo do składania oświadczeń woli w imieniu Oferenta, w szczególności do złożenia oferty, udzielone przez osobę lub osoby, których prawo do reprezentowania Oferenta wynika z dokumentów przedstawionych wraz z Ofertą.

DOTYCZY: przypadków, gdy Oferent jest reprezentowany przez pełnomocnika.

PONADTO DO OFERTY MOŻNA DOŁĄCZYĆ:

  1. Zgodę na przekazywanie przez komisję konkursową oświadczeń i zawiadomień za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, bez zachowania wymogów dotyczących bezpiecznego podpisu elektronicznego w rozumieniu ustawy z dnia 18 września 2001 o podpisie elektronicznym (Dz. U. z 2013 r. poz. 262 oraz z 2014 r. poz. 1662)- Załącznik nr 9;

WAŻNE: składane w przypadku, gdy wyrażamy zgodę na doręczanie przez komisję konkursową oświadczeń i zawiadomień za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Należy na bieżąco sprawdzać skrzynkę pocztową. Każdorazowo po otrzymaniu informacji drogą e-mail należy potwierdzić otrzymanie wiadomości. 

  1. Oświadczenie oferenta o zastrzeżeniu informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorcy – załącznik nr 8

WAŻNE: Niedopuszczalne jest zastrzeżenie całej oferty!

Termin złożenia lub modyfikacji oświadczenia upływa w dniu poprzedzającym dzień ogłoszenia o rozstrzygnięciu postępowania.

WAŻNE: Należy zwrócić uwagę na podawanie aktualnych danych kontaktowych (w ofercie podać taki numer telefonu, który umożliwi możliwie najszybszy i najskuteczniejszy kontakt z Oferentem).

DODATKOWO NA ETAPIE PRZYGOTOWANIA OFERTY NALEŻY ZEBRAĆ I DOŁĄCZYĆ:

  1. Kserokopie wszystkich dokumentów potwierdzających kwalifikacje personelu wykazane w formularzu ofertowym, w  tym zaświadczenia o ukończonych kursach, potwierdzenia doświadczenia zawodowego.
  1. Wszelkie informacje na temat cech dodatkowych sprzętu, jeżeli nie były one dostępne w Słowniku zasobów.
  1. Posiadane Certyfikaty ISO w przypadku, gdy w Ankiecie zadeklarowane zostało ich posiadanie. Certyfikat winien obowiązywać w całym okresie obowiązywania umowy, tj. przez 5 lat.  W przypadku, gdy przedstawiony Certyfikat obowiązuje w okresie krótszym należy dołączyć dodatkowo Oświadczenie, zawierające zobowiązanie się do posiadania Certyfikatu wydanego w tożsamym zakresie przez cały okres obowiązywania umowy.
  1. Kryterium posiadania certyfikatu systemu zarządzania, zwanego dalej „certyfikatem”, jest spełnione, jeżeli:
    1. certyfikat ma zastosowanie w przedmiocie postępowania, na który złożono ofertę;
    2. certyfikat obejmuje miejsce udzielania świadczeń wskazane w ofercie;
    3. certyfikat jest wydany przez jednostkę certyfikującą systemy zarządzania posiadającą akredytację udzieloną przez Polskie Centrum Akredytacji lub przez jednostkę akredytującą będącą sygnatariuszem porozumienia o wzajemnym uznawaniu „EA Multilateral Agreement” i jest opatrzony symbolem akredytacji jednostki akredytującej.

BRAK WSKAZANYCH DOKUMENTÓW WYDŁUŻY PROCES WERYFIKACJI OFERTY, PONIEWAŻ, OFERENT ZOSTANIE O NIE DODATKOWO POPROSZONY PRZEZ KOMISJĘ KONKURSOWĄ.

  1. Oferent, który zadeklarował spełnianie określonego warunku podlegającego ocenie (warunki dodatkowo oceniane), jest obowiązany go spełniać dodatkowo ponad warunki realizacji świadczeń określone w rozporządzeniu w sprawie świadczeń gwarantowanych.
  1. Oferent, który zadeklarował spełnienie określonego warunku podlegającego ocenie (warunki dodatkowo oceniane),jest obowiązany spełniać go dodatkowo ponad warunki realizacji świadczeń określone w rozporządzeniu w sprawie świadczeń gwarantowanych.
  1. Każdy Oferent ma prawo przygotowania dodatkowych oświadczeń, wyjaśnień, itd. w formie pisemnej i dołączenia ich na etapie składania oferty.

Należy pamiętać, że wskazane wytyczne nie wyczerpują wszystkich wymagań wobec Oferentów, które zostały określone w aktach prawnych wskazanych w ogłoszeniu o postępowaniu.

Podpisała: Monika Kasprzyk, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 5 października 2022 r.